HAKKIMIZDA

Van işitme engelliler ve aileleri derneği (VİED) 2007 yılında işitme engelli bireylerin ve işitme engelli ailelerinin bir araya gelmesi ile kurulmuştur. İşitme engelli çocukları için mücadele eden anneler VİED ‘in kuruluş aşamasında en büyük destekçilerimiz olmuştur.

Van ‘da ilk ve tek olan stk mız işitme engeli ile doğan bireylerin duyup konuşabileceği gerçeğini yaymak, engellilerin uğradıkları hak ihlalleri, önyargılar ve yaşadıkları sorunlarla baş edebilmeleri için, kılavuz, yol gösterici bir kurum kurulmuştur.

Dernek olarak ilk olarak kurumsal gelişimimiz için STGM ‘nin eğitimlerine katıldık. Böylece bir kurum olma yolunda ilk adımı atmış olduk. Türkiye ‘nin her yerinden ve ilimizden gönüllü destekçilerimiz var. Gönüllülerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

İl de 1200 işitme engelli tespit ettik. Rehabilitasyon merkezlerinin rant çarkına alet edilen engelliler yaşadığımız en önemli sorunlardandır. Her fırsatta bakanlığın merkezlerde ki eğitim kalitesinin denetiminin yapılması gerektiğini söylüyor, raporlar yazıyoruz.

Akraba evliliklerine bağlı bazı ilçelerde ki engelli sayısında ki artış dikkat çekicidir. Çoğunluğunun ekonomik sıkıntılar yaşadığı, hayatları boyunca işitme testi yaptırmamış, işitme cihazı olmayan bireylerle karşılaşmaktayız. Bu manzara engellilere uygulanan ayrımcı uygulamalarla  da  daha çıkmaza girmektedir.

İşitme engellilerin sosyal hayatın dışına itilmiş, okuma yazma bilmemeleri,

iş hayatında hemen hemen hiç olmayışları ilimizin en büyük sorunlarındandır.

Ailelerin ve engelli yakınlarına düzenlediğimiz aylık toplantılarla bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Gördüğümüz manzaralar ve bize ulaşan hikâyeler, yapılacak çok işimizin olduğunu gösteriyor. Bu nedenle engelliler için pozitif ayrımcılık yapılmalı öncelikle engellilere eğitim ve iş alanın da yeterli destek sağlanmalıdır. Yaşanan deprem sonrası ilin önceliklerinin değişmesi engellilerin geri plana atılmasına sebep olmuştur.

Bu arada ilde 100 e yakın koklear implant kullanıcısı çocuk için tüm hizmetlerin il dışından alınması da aileler için ciddi bir sıkıntıdır.

Bu bağlamda ilimiz ve çevre il ve ilçelerde ki yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve engellilerin ötekileştirilmeden toplumda görünür olması için mücadele ediyoruz.

Cihazlanma kampanyaları ile çoğunluğu çocuk olmak üzere 180 engelli cihazlandı. Van valiliği desteği ile 3 yıl boyunca kurumlar, özel şirketlerin desteği ile de işitme testleri ve kulak kalıpları yapıldı. Kurulduğumuz günden bu yana her Çarşamba gününü aile danışma günü olarak belirleyip kadın zinciri oluşturduk.   Engelli çocukları olan kadınları eğitmeye başladık. Cihaz kullanımı, eğitim, sosyal hakları öğrenme ve kullanma, engelli çocuklarla iletişim gibi konularda eğittiğimiz kadınlar zinciri devam ettirip eğitim halkasını genişlettiler. Öğrenen kadınlar  başka kadınlara öğrendiklerini aktardılar. Bu anlamda VİED ilde erken tanı, cihaz kullanımı ve eğitimle duymanın ve konuşmanın gerçekleştiğini yaydı ve fark yarattı. Cihazlanan ve konuşan çocuklar çalışmalarımızın rotasını doğruladı.

İlde yaygın olan sağır-dilsiz söyleminin kullanmadık ve kullanılmaması için mücadele ettik. Yedi yıldır her etkinliğimizde duymadan konuşmanın gerçekleşmeyeceğini anlattık. Özellikle de engellilere karşı önyargılar ve hak ihlalleri içinde danışanlarımızı bilgilendiriyoruz. Engelli olmanın hayatın sonu olmadığını ailelelerin engelli çocuklarına, yakınlarına karşı davranış şekillerini düzeltmesi gerektiğini anlatıyoruz. Engellilerin toplumda görünür olmalarını sağlamak için çeşitli projeler ürettik;

-Galoş bone dikim meslek edindirme kursu: Van da ilk olarak galoş atölyesi açıldı tüm çalışanları engellilerden oluşan atölye, İŞKUR un desteği ile 4 makine, hammadde aldı. Çalışanlara aylık ücret ödendi.

-Sessizeller projesi: Galoş atölyesi makine ve çalışan sayısını artırmak için 25 işitme engelli ile galoş üretimine devam etti. Van valiliği destekli proje birimi SODES fonlarından faydalanıldı.2011 depreminde SODES biriminden kazandığımız başka bir projeyi de VİED yürütememe kararı almış. Hak edilen hibe iade edilmiştir. Sessizeller atölyesi işitme engelli ve down sendromlu çocukların oluşturduğu atölyelerde halen üretime devam etmekte bu sayede engelliler, üretip pazarlama teknikleri öğretilmektedir.

-2 yılda bir çıkarılan bültenler ve el broşürleri ile ilde farkındalık yarattık. Konuşmanın duyma ile mümkün olduğunu, işitme cihazı yararını, eğitimin önemini anlattık.

-Gönüllülerle ortak tarama çalışması yaparak ildeki çocuk nufüsun fazla olduğu beş mahalle tarandı. Tespit edilen işitme engelli bireylere cihaz alımı ve eğitim konusunda destek sunuldu.

-Yapılan etkinliklerle İl de yaşayan işitme engellilerin sesi olduk.

-Gönüllülerin destekleri ile engellilere işitme cihazı pili, gıda ve giysi desteği sunuyoruz.

-İşitme engellilerin yaşadıkları sorunları rapor haline getirip ilgili yerlere ulaştırıyoruz.

-DAKA ‘nın desteği ile ilde bir ilk gerçekleştirdik. Görme ve işitme engelli bireyler işaret dili çevirisi, sesli betimlemeli ve alt yazılı olarak sinema izlediler. Gösterim 2 gün devam etti. Ayrıca çeşitli kurumlarda da gösterimlere devam edilerek farkındalık yaratmayı hedefledik.

-2 yıldır düzenlediğimiz işaret dili kursları ile kamu personellerine, emniyet ve hastane çalışanlarına işaret dili öğrettik. Kurslarımız halen devam etmektedir. Van da işaret dili eğitimleri ilk ve tek olarak VİED tarafından verilmektedir.

-İlde koklear implant kullanıcısı 100 işitme engelli çocuklar ve aileleri ile belli aralıklarla bir araya gelinerek sorunlar ve çözüm yolları konusunda toplantılar yapıyoruz.

-STGM nin fon desteği ile hazırladığımız tüm engel guruplarına hitap eden, anlaşılır ve herkesin yanında taşıyabileceği 3500 adet sosyal hak rehberi ve 1000 adet engelli hakları içerikli afiş bastırdık. Tüm kurumlara ve yakın illere çevre ilçe, köylere dağıtıldı. Engellilerin verilen hakları öğrenme ve kullanması hedeflendi.

-SİVİLDÜŞÜN desteği ile VAN da daha önce yapılmamışı yaptık engelli danışma merkezi açtık. Gönüllü tercümanımız ve psikologumuz la ücretsiz olarak tüm engel guruplarına hizmet vermekteyiz.

VİED yaşadığımız depremle kısa süre çalışmalarına ara verdi. Şimdi kaldığımız yerden daha azimle ve daha çok gönüllü ile Van da ki engellilerin sesi olmaya devam ediyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerini Geliştirilebilmesi Programı” dahilinde engelli kadınların “Engelli Kadınların İstihdam Edilebilirlikleri İçin Eğitim ve Farkındalık Projesi” ile daha da güçlenerek yoluna devam etmektedir.