ENGELLİ ÇOCUKLAR YILLARDIR AYRIMCILIĞA UĞRUYOR

    Van işitme engelliler ve aileleri derneği /VİED  Aksaray’da yaşanan otizmli çocuklar ve ailelerine yönelik ayrımcı tutumu sosyal medya hesaplarından  kınadığını bildirdi. VİED Yasal temsilcisi Filiz Yörükoğlu gazetemize  yaptığı açıklama da ;VİED ‘in yolculuğu okula alınmayan bir engelli çocuğumuz için mücadele ile başlamıştı.Engelli çocuklar halen okullarda istenmiyor .Yaşananlar ayrımcılık ve nefret suçudur ,engelli çocuklarla aynı sınıflarda olmayan çocuklar sosyalleşemiyor engellilerden bi haber büyüyor . Özellikle veliler bariz bir şekilde engelli çocuklarla kendi çocuklarının aynı sınıfta olmasına karşı bir tavır sergilemekteler. Biz dernek olarak 2007 den bu yana  bu ayrımcı tutumla mücadele ediyoruz. Kesinlikle bu anlamda olumlu bir yol katedemedik . Aileler engelli bireylerin de bizler gibi tüm haklara eşit erişim hakkı olduğunu anlatmalılar.
    Engelli çocuklar sürekli ötekileştirilmekte özellikle okullarda velilerin dahil olduğu nefret söylemlerine maruz bırakılmaktalar . TÜİK verilerine göre 6 yaş ve üzeri engellilerin neredeyse yarısı okuryazar bile değil  engelli çocukların Türkiye de  eğitime erişim raporu ,ülkemizde 0-18 yaş arasında en az bir engeli  olan yaklaşık 600 bin çocuğun olduğu bilgisini ortaya koyuyor .Yine 2017 TÜİK verilerine göre Türkiye de 22 milyon 883bin 288 bunun 600 bini engelli çocuklardan oluşmakta .
    BM engelli hakları sözleşmesi ;engelli çocukların diğer çocuklarla eşit bir şekilde tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden tam olarak yararlanması gerektiğini kabul ederek ve çocuk hakları sözleşmesine taraf devletlerin üstlendiği yükümlülükleri anımsatarak ,engellilerin insan hak ve temel özgürlüklerden tam yararlanmasına vurgu yapar.Engelli çocuklar da  sağlık ,eğitim ve bütün haklara eşit erişim hakkına sahiptir bu haklar uluslararası sözleşmeler le garanti altına alınmıştır.